czwartek, 29 lipca 2010

Wypoczynki skórzane – pielęgnacja i czyszczenie

Uroda każdego wnętrza zależny przede wszystkim od ciekawej, niepowtarzalnej i wysublimowanej kompozycji mebli, elementów dekoracyjnych, oświetlenia i innych przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu.
Dużą wagę odgrywa też jakość i higiena elementów tworzących tę kompozycję. Materiały wysokiej jakości, prawdziwe drewno, naturalna skóra, kamień będą pięknym dopełnieniem wystroju wnętrz tylko wtedy, gdy będą odpowiednio pielęgnowane, czyszczone i konserwowane.

Najczęściej centralnym i najważniejszym elementem w salonie, pokoju dziennym czy gabinecie jest komplet wypoczynkowy, czyli zestaw mebli – kanap, foteli, puf, leżanek itp., którego zadaniem jest pomóc człowiekowi zrelaksować się, odpocząć, poczuć ukojenie i komfort.
Wprowadzenie w taki nastrój będzie możliwe, jeśli meble te będą naprawdę wygodne, solidne i wykonane z przyjaznych człowiekowi materiałów. Dodatkowo uczucie komfortu zwiększy na pewno estetyczność i dobry stan owych mebli.



Bardzo dobrym, trwałym i wygodnym rozwiązaniem jest wybór kompletu wypoczynkowego ze skóry naturalnej. Co prawda wiąże się to z zainwestowaniem większych funduszy związanych z kupnem skórzanego wypoczynku. Należy jednak pamiętać, że zostanie to zrekompensowane trwałością i dobrym wyglądem mebli przez długie lata.

Jak dbać o komplety wypoczynkowe ze skóry naturalnej


Odpowiednia pielęgnacja i konserwacja mebli ze skóry naturalnej znacznie wydłuża czas ich eksploatacji. Warto więc poznać kilka zasad i sposobów na wydłużenie żywotności tych mebli.

Należy pamiętać, że skóra jest materiałem naturalnym, przez co reaguje na warunki zewnętrzne i się do nich adaptuje. Potrafi wchłaniać i oddawać wilgoć, nagrzewa się tylko do temperatury bezpośrednio na nią oddziaływującej, co oznacza, że miejsce pod siedzącym człowiekiem nigdy nie osiągnie wyższej temperatury niż temperatura ciała.
Nie należy jednak wystawiać mebli skórzanych na długotrwałe i bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych czy sztucznych źródeł ciepła np. grzejnika, kaloryfera, mogą one przez to stracić swoją elastyczność i naturalny połysk a w skrajnych przypadkach może dojść do odbarwień.

Wypoczynki skórzane są dość łatwym do pielęgnacji przedmiotem. Stosuje się ją tylko do zewnętrznej warstwy, bez wnikania w głąb powierzchni. Spowodowane jest to jej małą nasiąkliwością i odpornością na przenikanie kurzu i nieprzyjemnych zapachów, w tym dymu papierosowego.
Zastosowanie już na początku użytkowania mebla (zaraz po zakupie) odpowiedniego środka konserwującego zapobiegnie szybkiemu zabrudzeniu, ochroni przed wysuszaniem oraz uodporni mebel na działanie największego wroga kompletów wypoczynkowych nie tylko ze skóry – ludzkiego potu.
Dobrze przygotowany do użytkowania wypoczynek skórzany można później przecierać wilgotną ściereczką z delikatnym mydłem lub specjalnym środkiem do czyszczenia skór. Co kilka miesięcy warto powtórzyć zabieg konserwująco-impregnujący.

W sklepach tapicerskich znajduje się też wiele preparatów do regeneracji skóry. Znajdziemy w nich środki na lekkie i trwałe zabrudzenia, różnego rodzaju odplamiacze, specyfiki nawilżające, nadające połysk, uelastyczniające.


Skóra ekologiczna – jak dbać o komplety wypoczynkowe wykonane z tego tworzywa

Skóra ekologiczna – jak dbać o komplety wypoczynkowe wykonane z tego tworzywa
Skóra ekologiczna to sztuczne tworzywo, wyglądem do złudzenia przypominające skórę naturalną. Tylko wprawne oko potrafi od razu rozróżnić te dwa produkty. Dla większości z nas, bez dokładniejszego przyjrzenia się i analizy, różnica między tymi wyrobami jest trudna do rozpoznania.








Dlatego eko-skóry cieszą się bardzo dużą popularnością w przemyśle tapicerskim, w produkcji kompletów wypoczynkowych, foteli, kanap itp.
Produkt ten swoimi właściwościami i wyglądem bardzo przypomina skórę naturalną, a jednocześnie jest od niej sporo tańszy.
Trzeba jednak pamiętać, że skóra ekologiczna posiada gorsze właściwości termoizolacyjne niż skóra naturalna.


Jak powstaje Eko-skóra


Eko-skóra to tworzywo dwuwarstwowe. Podłożem jest najczęściej tkanina syntetyczna, na którą nakładana jest warstwa PCV z syntetycznej żywicy, barwionej na odpowiedni kolor i formowanej na podobieństwo faktury skóry naturalnej.
Tak otrzymane tworzywo bardzo wytrzymałe, elastyczne i wodoodporne, nie ma też tendencji do pochłaniania kurzu, mikroelementów i nieprzyjemnych zapachów.


Pielęgnacja mebli wypoczynkowych pokrytych eko-skórą


Opisana wyżej budowa i właściwości materiału, jakim jest eko-skóra, powoduje że meble z niego wykonane są bardzo łatwe w utrzymaniu a ich pielęgnacja nie wymaga poświęcenia zbyt wiele czasu, wysiłku ani pieniędzy.
Rutynowe czyszczenie kompletów wypoczynkowych z eko-skóry polega na przecieraniu ich powierzchni miękką ściereczką lub gąbką namoczoną w wodzie z mydłem (najlepiej szarym), płynem do mycia naczyń lub jak ktoś woli specjalnym środkiem do czyszczenia sztucznych skór, bez potrzeby wnikania w głąb materiału. Po tym zabiegu należy wytrzeć meble suchą szmatką lub ręcznikiem papierowym.
Pamiętać należy, że do czyszczenia wyrobów ze skóry ekologicznej nie można używać środków chemicznych i detergentów zawierających alkohol, naftę, amoniak lub inne składniki żrące. Przestrzega się przed stosowaniem wszelkiego rodzaju rozpuszczalników, wybielaczy, zmywaczy itp.
Nie można też stosować preparatów woskujących.
Wszystkie te preparaty mogą doprowadzić do powstania na powierzchni materiału, nie możliwych do usunięcia przebarwień, przetarć a nawet pęknięć.
Wszystkie zabrudzenia powstałe na eko-skórze należy czyścić w miarę możliwości na bieżąco. Zaniedbaną sofę czy kanapę z tego materiału nie można poddać takiej regeneracji jak robi się to mając do czynienia ze skórą naturalną.
Przydatną wskazówką jest też wystrzeganie się bezpośredniego kontaktu powierzchni mebla z kolorowymi tkaninami o słabo utrwalonych barwnikach. Przeniknięcie koloru z narzuty do powierzchni kanapy czy fotela jest trwałe i praktycznie nie do usunięcia.
Podobna sytuacja jest z tłustymi planami i tuszem.