czwartek, 29 lipca 2010

Skóra ekologiczna – jak dbać o komplety wypoczynkowe wykonane z tego tworzywa

Skóra ekologiczna – jak dbać o komplety wypoczynkowe wykonane z tego tworzywa
Skóra ekologiczna to sztuczne tworzywo, wyglądem do złudzenia przypominające skórę naturalną. Tylko wprawne oko potrafi od razu rozróżnić te dwa produkty. Dla większości z nas, bez dokładniejszego przyjrzenia się i analizy, różnica między tymi wyrobami jest trudna do rozpoznania.
Dlatego eko-skóry cieszą się bardzo dużą popularnością w przemyśle tapicerskim, w produkcji kompletów wypoczynkowych, foteli, kanap itp.
Produkt ten swoimi właściwościami i wyglądem bardzo przypomina skórę naturalną, a jednocześnie jest od niej sporo tańszy.
Trzeba jednak pamiętać, że skóra ekologiczna posiada gorsze właściwości termoizolacyjne niż skóra naturalna.


Jak powstaje Eko-skóra


Eko-skóra to tworzywo dwuwarstwowe. Podłożem jest najczęściej tkanina syntetyczna, na którą nakładana jest warstwa PCV z syntetycznej żywicy, barwionej na odpowiedni kolor i formowanej na podobieństwo faktury skóry naturalnej.
Tak otrzymane tworzywo bardzo wytrzymałe, elastyczne i wodoodporne, nie ma też tendencji do pochłaniania kurzu, mikroelementów i nieprzyjemnych zapachów.


Pielęgnacja mebli wypoczynkowych pokrytych eko-skórą


Opisana wyżej budowa i właściwości materiału, jakim jest eko-skóra, powoduje że meble z niego wykonane są bardzo łatwe w utrzymaniu a ich pielęgnacja nie wymaga poświęcenia zbyt wiele czasu, wysiłku ani pieniędzy.
Rutynowe czyszczenie kompletów wypoczynkowych z eko-skóry polega na przecieraniu ich powierzchni miękką ściereczką lub gąbką namoczoną w wodzie z mydłem (najlepiej szarym), płynem do mycia naczyń lub jak ktoś woli specjalnym środkiem do czyszczenia sztucznych skór, bez potrzeby wnikania w głąb materiału. Po tym zabiegu należy wytrzeć meble suchą szmatką lub ręcznikiem papierowym.
Pamiętać należy, że do czyszczenia wyrobów ze skóry ekologicznej nie można używać środków chemicznych i detergentów zawierających alkohol, naftę, amoniak lub inne składniki żrące. Przestrzega się przed stosowaniem wszelkiego rodzaju rozpuszczalników, wybielaczy, zmywaczy itp.
Nie można też stosować preparatów woskujących.
Wszystkie te preparaty mogą doprowadzić do powstania na powierzchni materiału, nie możliwych do usunięcia przebarwień, przetarć a nawet pęknięć.
Wszystkie zabrudzenia powstałe na eko-skórze należy czyścić w miarę możliwości na bieżąco. Zaniedbaną sofę czy kanapę z tego materiału nie można poddać takiej regeneracji jak robi się to mając do czynienia ze skórą naturalną.
Przydatną wskazówką jest też wystrzeganie się bezpośredniego kontaktu powierzchni mebla z kolorowymi tkaninami o słabo utrwalonych barwnikach. Przeniknięcie koloru z narzuty do powierzchni kanapy czy fotela jest trwałe i praktycznie nie do usunięcia.
Podobna sytuacja jest z tłustymi planami i tuszem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz